Začíná to malým akváriem

Akvaristika je krásný koníček a kdo mu jednou propadl, obvykle u něj vydrží celý život. Začíná to malým akváriem, několika rostlinkami a hejnem drobných rybiček. Pak se rybičky doplňují, přibývají nové druhy, větší, zajímavější, složitější. Akvárium se postupně zvětšuje a většinou nezůstane u jednoho. Zásadním impulsem k zvětšování a rozšiřování je nejčastěji první úspěch s rozmnožením rybiček ve společenském akváriu.

Stejnou cestou vývoje tohoto krásného koníčku jsem si prošel i já. V době, kdy jsem intenzivně sháněl nové Altum Scalare (Angelfish) jsem se seznámil s chovatelem, který pěstoval terčovce. A začala nová etapa mého chovu akvarijních ryb. Kouzlu terčovců jsem zcela propadl. Sledovat majestátní dospělé páry terčovců, jak se chystají ke tření, čistí vytírací kužel a následně kladou jikry, bylo magické. Od prvotního nadšení k činům pak už nebylo daleko….! Vybuduji si vlastní malou farmu na chov a odchod terčovců. Kde ji ale umístit? Náhoda tomu chtěla, že sklep v našem bytovém domě byl místem, kudy procházely teplovodní potrubí a tak bylo rozhodnuto. Teplota skoro 26 st. Celsia. To bude skvělé. Terčovci totiž vyžadují pro úspěšný chov teplotu mezi 28 – 30 st. Celsia. To hravě zajistí vnitřní topítka. Místo jsem tedy měl a tak jsem se pustil do budování stojanu pro akvária. Vše jsem si pečlivě promyslel, zakreslil a požádal kamaráda, který mě stojan svařil a ošetřil pozinkováním, což zajistí jeho stabilitu i ve vlhkém prostředí. Nosnost stojanu musela být dostatečná pro tři řady akvárií. První dvě řady byly na akvária pro chov dospívajících a dospělých ryb a měly velikost 150 x 50 x 50 cm a objem 375 litrů. Celkem 4 akvária. K tomu vytírací nádrže umístěné nahoře v nejteplejším patře s rozměry 50 x 50 x 50 cm a objemem 125 litrů. Celkem 2.250 litrů. To bude na začátek stačit. Samozřejmě, že jsem pak pokračoval a farmu zvětšoval.

Stojan byl vyroben a nyní je potřeba ho osadit akvárii. Věděl jsem, že farma, i malá, bude vyžadovat dost času na údržbu. A proto jsem nechal ve všech větších akváriích provrtat otvor ve dně, abych na něj mohl umístit odpadní potrubí pro rychlou výměnu vody. Pravidelná a častá výměna vody je totiž jeden z velmi důležitých klíčů úspěšného chovu terčovců. Obzvláště na začátku při instalaci nových akvárií, kdy ještě nejsou zaběhnuté filtry, je zásadní sledovat kvalitu vody a provádět výměnu cca 30% objemu vody v akváriu každé 2 až 3 dny. Po „zaběhnutí“ filtrů je možno interval výměny vody prodloužit až na týden, ale to je maximum. Terčovec žijící převážně v největší řece světa, tedy Amazonce a jejich přítocích, je totiž velmi háklivý na obsah zplodin v akvarijní vodě. Nejčastějšími zplodinami při intenzivním chovu terčovců, ale i jiných akvarijních ryb, jsou dusíkaté látky. Ty vznikají v akváriu bakteriálním rozkladem organických nečistot, což jsou hlavně výměšky ryb a nespotřebované zbytky potravy. Z dusíkatých látek jsou důležité hlavně dusitany NO2 a dusičnany NO3.

A zde se dostáváme k dalšímu velmi důležitému klíči úspěšného chovu terčovců. Tím je biologická filtrace. Prospěšné bakterie, které osidlují filtry a filtrační média, rozkládají výměšky ryb a ostatní organické látky. Zvláště u čerstvě založených akvárií, kde se ještě prospěšné bakterie nestačili dostatečně namnožit, může být problém s hromaděním dusíkatých látek. Zejména dusitany jsou pak velmi nebezpečné, protože už od velmi malé koncentrace mohou způsobit snížení imunity ryb, jejich otravu končící až rychlým úhynem ryb. Optimální prevencí těchto problémů je opět pravidelná výměna vody, doplňování prospěšných bakterií, bakteriálních kmenů přímo do filtru a zároveň do vody.

Ideálně, pokud je zároveň obohaceno o základní vitamíny a látky zvyšující odolnost, imunitu ryb a snižující jejich stres. Terčovci jsou ryby náročné na chov, ale zároveň jsou velmi odolné a dokážou přežít dlouhý čas i v prostředí, které jim moc nevyhovuje. Pak jsou však ryby napadány řadou nemocí, zejména parazitů, střevních červů, bičíkovců apod. Vhodné prostředí, pravidelná péče, pečlivost a dodržování hlavních zásad chovu, je nejlepší prevencí proti těmto problémům. Pak vás terčovci odmění svým nádherným vzhledem a intenzivním růstem.