Barevné varianty a druhy

Každý kdo se jednou seznámil s pestrobarevnými variantami terčovců nikdy nechce zůstat jen u jednoho druhu. V dnešní době existují desítky kategorií a snad stovky druhů terčovců. Nejznámějšími a nejoblíbenějšími jsou varianty Red Turquoise, Blue Diamond, Pigeon Blood, Checkeboard, Leopard Snake Skin, Red Melone, Marlboro Red, Heckel apod.

Původní divoké formy tradičně popisují dva druhy terčovců, terčovce pravého, S. discus, a  Symphysodon aequifasciatus , u kterého se dále rozeznávají tři poddruhy:  terčovec zelený  (S. aequifasciatus aequifasciatus),  terčovec modrý  (S. aequifasciatus haraldi) a  terčovec hnědý  (S. aequifasciatus axelrodi). Z těchto 4 základních forem vznikly postupným šlechtěním a křížením všechny nyní známé formy a barevné varianty terčovců. O popularizaci chovu terčovců, popsání jejich názvosloví a systematiku, se zasloužili především pánové Jack Watlley, Eduard Schmidt-Focke a Heiko Bleher. A právě s posledním zmiňovaným jsem se měl možnost loňský rok osobně seznámit. Heiko je skutečný milovník terčovců, ale i ostatních druhů ryb a především přírody a neskutečně charismatický a milý člověk.

Ale zpět k touze mít mnoho barevných variant a druhů. To znamená rozšiřovat chov a pořizovat nové ryby. Zde je potřeba upozornit na nutnost dodržovat přísně karanténu u nově pořízených ryb, ať už jsou z jakéhokoliv zdroje. Není nic horšího, než, že vám dvě nové ryby rozšíří do ostatního chovu s kterým se pipláte dlouhou dobu, odolnou baktérii, která vám zahubí celý chov.

Terčovci jsou ryby hejnové, proto je dobé pořizovat nejméně 7 ryb, lépe hejno 10-12 ryb. Ideální jsou menší ryby velikosti 5-7 cm, které se lépe aklimatizují na nové podmínky a charakter a chemismus vaší vody. Větší ryby už jsou přeci jen zvyklé na původní prostředí a je potřeba být více opatrný. Terčovci se v hejnu cítí lépe a jsou méně vystaveni stresu, který často způsobuje nastartování různých nemocí.

I když jsou terčovci původně z vod přirozeně kyselých s pH od 4 do 6 a vodivosti vody 100 až 400 mS, je možno je přivyknout na běžně dostupnou ve vaší oblasti, což bývají vody s pH kolem 7 a vodivostí často přes 600 až 700 mS. V této vodě terčovci běžně prospívají. Jen v období rozmnožování je potřeba jim vodu přiblížit podmínkám jejich domoviny, aby byl zaručen správný vývoj jiker a plůdku. Jak je chov terčovců nádherným koníčkem, tak odchov a rozmnožení terčovců je fascinující podívanou a pravým vrcholem každého chovatele terčovců. Ale o tom až zase příště. Nyní ještě shrnutí mých základních poznatků k úspěšnému chovu terčovců pro každého začínajícího chovatele:

 •  Vybírejte pečlivě, nespěchejte a kupujte jen zdravé ryby od prověřených chovatelů
 • Dodržujte striktně karanténu u nově pořízených ryb
 • Kupujte raději menší ryby, v hejnu 7-12 ryb a ochovejte si je s postupným zvyknutím na vaši
  vodu
 • Dodržujte pravidelnou výměnu vody zejména u nově zřízených akvárií než se vám zaběhne
  biologická filtrace
 • Buďte trpělivý a důslední v péči o vaše ryby
 • Sledujte kvalitu vody a zejména obsah dusičnanů, dusitanů a kolísání pH
  I když je chov terčovců určený spíše pro zkušenější akvaristy, při dodržování základních zásad, je to
  velmi naplňující a vzrušující koníček, který vám jistě poskytne stejné vzrušení jako mě, který mu plně
  propadl.